Tájékoztató az EFOP pályázatokról
A nonprofit szervezeteknek szóló, az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program keretében kínált pályázati lehetőségekről tartottak tájékoztató fórumot csütörtökön a Fehérvári Civil Központban. Fontos változás, hogy a civileknek önállóan kevés lehetőségük lesz pályázni az EFOP keretében, ehelyett érdemes a konzorciumi partnerség mellett dönteni. 
 
Magyarország a 2014-2020 között rendelkezésre álló uniós források felhasználását többféle operatív program keretében koordinálja, ezek egyike az Emberi Erőforrás Fejlesztési Operatív Program. A Fejér Megyei Civil Információs Centrum fórumot szervezett, melyen a nonprofit szervezetek vezetőit, képviselőit tájékoztatták a jelenleg elérhető EFOP pályázati lehetőségekről.
Székesfehérvár Önkormányzata nevében Molnár Tamás civil és ifjúsági tanácsnok köszöntötte a fórum résztvevőit. Elmondta: a 2016-2017-es évek meghozták azokat a pályázati lehetőségeket, melyeket nagy várakozás előzött meg a civilek részéről, hiszen nagyon sok támogatási kiírás indult és indul el kormányzati és uniós forrásból. Mindez megalapozza a civilek következő 3-4 évre vonatkozó terveit és munkáját. Molnár Tamás arra buzdította a szervezeteket, hogy minél inkább használják ki a lehetőségeket, hiszen Székesfehérvár számára is nagyon fontos a helyi civilek hatékony működése.
Kifejezetten az uniós pályázati források lehívását segíti, tanácsot és tájékoztatást ad a Széchenyi Programiroda Nonprofit Kft., melynek szolgáltatásai több Fejér megyei településen, köztük Székesfehérváron is elérhetőek. Pálinkás Anett fejlesztési tanácsadó a jelenleg elérhető és tervezett pályázatokról adott tájékoztatást a fórumon. Kitért a foglakoztatással kapcsolatos felhívásokra (pl. EFOP-1.1.3-17 Nő az esély-foglalkoztatás), a lakhatást és a fiatalok helyben tartását elősegítő pályázatokra (pl. EFOP-1.2.11-16 Esély otthon), valamint a közművelődési területen dolgozó civil szervezetek számára is elérhető EFOP- 4.1.7-16 felhívásra. A civil közösség az egyházzal közösen támogatott formában is felléphet az előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés ellen az EFOP-1.3.7-17 kiírás segítségével. A hátrányos helyzetű személyek munkaerőpiaci elhelyezkedését elősegítő felhívás szintén elérhető a civilek számára. Sok esetben a konzorciális forma mellett érdemes dönteniük a civil szervezeteknek, hogy a forrás lehívása és a tartalmi megvalósítás is ideális módon valósulhasson meg. – hangsúlyozta a szakember.
A Fejér Megyei Civil Információs Centrum működtetésének feladatát 2019-ig az Echo Innovációs Műhely látja el. Ennek keretében térítésmentesen tájékoztatják, mentorálják a civil szervezeteket, és segítik őket a pályázatok megírásában. – hangsúlyozta Zugor Zsuzsanna, a centrum szakmai vezetője. Elhangzott: fontos tudni, hogy a szervezeteknek önállóan nagyon kevés lehetőségük lesz pályázni az EFOP keretében. Ehelyett inkább a közszférával, a gazdaság szereplőivel alkotott konzorciumi partnerségben érdemes pályázniuk. Lényeges ismerni a támogatót, az általa meghatározott támogatási célokat, melyekhez szakmai szolgáltatásaikkal, programjaikkal kapcsolódhatnak a civil szervezetek, és pályázhatnak sikeresen. Változás továbbá, hogy a támogatási összeg 2,5 százalékát lehet menedzsentforrásként felhasználni az előző pályázati ciklusban kínált 12 százalékhoz képest, így nagyobb önerő bevonására lesz szükség. Fontos az is, hogy a programok megvalósításához 50 százalék előleget tudnak lehívni a pályázók. A kiemelt célok közé tartoznak az ifjúság, a humán tőke, a társadalmi tőke, a roma közösségek, a társadalmi-szociális programok és munkaerőpiaci szolgáltatások, melyek mentén a támogatott programok megvalósíthatóak.
 
Pálinkás Anett fejlesztési tanácsadó előadása megtalálható itt.
 
Zugor Zsuzsanna szakmai vezető előadása megtalálható itt.
 
Forrás: Önkormányzati Kommunikációs Központ
 
Fotó: Bácskai Gergely
 
 
nyomtatás