Alapítvány jött létre a műemléki topográfiáért
Magyarországon egyedülálló értékmegőrző és helyi identitást formáló program megvalósításának támogatására hozott létre alapítványt az Echo Innovációs Műhely. A műemléki topográfia olyan, több tudományterületet is átfogó műfaj, mely egy adott földrajzi terület épített örökségét olyan módon rendszerezi és mutatja be, hogy mind a laikus, mind pedig a szakmai érdeklődők hasznonnal forgathassák az elkészült kiadványokat.
Az első hazai modern műemléki topográfia több éves munka után 2010-ben jelent meg Székesfehérvár épített örökségét feldolgozva. A munka nemcsak alaposan dokumentált (fényképekkel, rajzokkal és digitális térképekkel kiegészített) leíró leltár, hanem közérthető szövegezésben tartalmazza mindazokat az ismereteket, amelyek a településtörténet és az egyes emlékek értelmezéséhez, jelentőségének megismeréséhez szükségesek.
Az Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfiia Támogatására közhasznú szervezet célja a fehérvári tapasztalatok alapján a nemzetközi gyakorlatban már egy évszázados múltra visszatekintő kiadványtípus hazai meghonosítása és a Kárpát-mendence épített örökségének teljes feldolgozása. A tervek szerint három év alatt 8-10 nagyobb településről készülhet műemléki topográfia, mely szakmai célokra készül, de a művelt nagyközönség, így az igényes turista számára közvetlenül is használható, egyszersmind megbízható forrásmunka.
Az Alapítvány kuratóriumának elnöke Kovács Péter művészettörténész, a Székesfehérvári Szent István Király Múzeum korábbi igazgatója, Dr. Kulcsár Lívia jogász és Domokos Tamás szociológus, az Echo Network módszertani igazgatója lett. Az alakuló kuratóriumi ülésen részt vett Dr. Entz Géza, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium főtanácsadója, a székesfehérvári műemléki topográfia kötet szerkesztője és Dr. Virág Zsolt, a Magyar Kastélylexikon-sorozat alapító-szerkesztője is.
A most létrejött alapítvány célja továbbá elősegíteni, hogy a magyar műemléki topográfiával kapcsolatos lakossági és szakmai ismeretek bővüljenek, hogy a műemléki topográfiával kapcsolatos szakmai szolgáltatások színvonala növekedjen és elérhetősége bővüljön Magyarországon és a környező országokban. Fontos további cél támogatni a műemléki topográfia szakterületén működő állami és társadalmi szervezeteket, tudományos kutatóhelyeket és felsőoktatási műhelyeket abban, hogy helyi szakmai munkájuk feltételei javuljon, helyi társadalmi beágyazottságuk erősödjön.
Felismerve az épített örökséget bemutató topográfiák hiánypótló szerepét és társadalomformáló erejét az Echo Innovációs Műhely által létrehozott Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfia Támogatására együttműködési megállapodást köt a Kulturális Örökségvédelmi Hivatallal annak érdekében, hogy 20 éven belül minden magyar település feldolgozásra kerülhessen.
A Fehérvári kötet korábbi sajtóbemutatása kapcsán készült interjú itt olvasható.