Megfelelően képviseli az önkormányzat a fiatalok érdekeit
A székesfehérvári önkormányzat ifjúsági ügyekhez való hozzáállásával kapcsolatos lakossági véleményeket vizsgálta az Echo Szociológiai Kutatóintézet legutóbbi Alba radar felmérése során. A kutatásra 2014. november 5. és 10. között került sor, 300 fő telefonos megkérdezésével. Az eredményeket Mészáros Attila, Székesfehérvár Megyei Jogú Város alpolgármestere, és Bokros Hajnalka az Echo Szociológiai Kutatóintézet szociológusa ismertette 2014. december 16-án, a Fehérvári Civil Központban.
Annak érdekében, hogy az önkormányzat az itt élő fiatalok érdekeit is megfelelőképpen tudja képviselni, fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy mit is szeretnének. „A kutatás során megkérdeztük a lakosságot arról, hogyan látják, mennyire vannak tisztában a helyi fiatalok igényeivel az önkormányzatnál. Megoszlanak a vélemények a kérdésben: 38 százaléka a válaszadóknak úgy véli, hogy egy kicsit van csak tisztában, míg 31 százalékuk szerint nagyrészt tisztában van az önkormányzat a fiatalok igényeivel. A lakosok 22 százaléka bizonytalan a kérdést illetően, míg 8 százalékuk határozottan állítja, hogy az önkormányzat teljes mértékben ismeri, hogy mit szeretnének a fiatalok. Összehasonlítva a 2010-es eredményekkel a legmarkánsabb különbség abban látható, hogy azok aránya, akik szerint az önkormányzat egyáltalán nem tudja, hogy mik a fiatalok igényei 14 százalékról 1 százalékra csökkent.”- ismertette az eredményeket Bokros Hajnalka, az Echo Szociológiai Kutatóintézet szociológusa.
A megkérdezett emberek hasonlóképpen gondolkodnak arról is, hogy mennyire veszik figyelembe az önkormányzati döntésekben a fiatalok igényeit. A lakosok 34 százaléka szerint egy kicsit, 29 százalékuk szerint nagyrészt figyelembe veszik, 30 százalékuk pedig bizonytalan a kérdést illetően. 2010-ben 18 százalékuk volt bizonytalan, és 14 százalékuk gondolta úgy, hogy egyáltalán nem veszik figyelembe a fiatalok igényeit. Utóbbiak aránya 2014-ben 3 százalékra csökkent.Székesfehérvár egy fiatalos város – kezdte hozzászólását Mészáros Attila alpolgármester. Mint mondta, ez egyrészt a sok itt élő és itt tanuló fiatal miatt van így, másrészt annak is köszönhető, hogy az önkormányzat néhány éve aktív párbeszéd alapjainak lerakásába kezdett, hidat építve a diákok és a felnőttek között. „Nagyon örülök annak, hogy a lakossági megítélés pozitív irányba mozdult 2010-hez képest. Ez is annak a közös munkának az eredménye, amelyet a város vezetése az intézményekkel és a diákszervezetekkel együtt folytat. Létrejött a Székesfehérvári Diáktanács, amelynek immár minden hónapra van – a korosztály érdeklődési köréhez igazított – városi programja. Új hagyományokat teremtettünk a ballagáshoz és az adventi időszakhoz kapcsolódóan is. Nagyon fontos az érdekképviselet, a diákönkormányzatokkal való együttműködés, amelynek nagyon jó példája volt a nemrég városunkban megtartott Országos Diákparlament, no és annak folytatása, amely közvetlenebbé teheti a szaktárca és a fiatalok párbeszédét. Mindenképpen szeretnénk ezeket az alapokat is továbbvinni az elkövetkező években.” - mondta el a sajtótájékoztatón Mészáros Attila, Székesfehérvár Megyei Jogú Város ifjúsági ügyekért is felelős alpolgármestere.
Megkérdezték a lakosságot arról is, hogyan látják a fiatalok felnőtté válását, ez mennyiben különbözik az idősebb generációkétól. A válaszadók több mint fele szerint most sokkal nehezebb helyzetben vannak a fiatalok, mint korábban, mert minden bizonytalanabb és keményebben kell teljesíteni. 2010-ben még 66 százalékuk gondolta így. A megkérdezettek 22 százaléka gondolja úgy, hogy könnyebb a mostani fiataloknak, mert több a lehetőség arra, hogy megvalósítsák az elképzeléseiket, ezzel szemben 2010-ben mindössze 2 százalékuk gondolta így. A megkérdezettek 24 százaléka helyezkedett köztes álláspontra, miszerint korábban is és most is vannak nehézségek és könnyebbségek, a 2010-es adatok szerint pedig 32 százalékuk vélekedett hasonlóképpen.
A lakosok szerint 2014-ben egyöntetűen fontos, hogy az önkormányzat kiemelkedően foglalkozzon a fiatalok problémáival, 71 százalékuk szerint nagyon fontos, 29 százalékuk szerint pedig inkább fontos ez a kérdés. A 2010-es adatokat vizsgálva látható, hogy 58 százalékuk tartotta nagyon fontosnak, 37 százalékuk pedig inkább fontosnak a dolgot, míg 2 százalékuk inkább nem tartotta fontosnak, 3 százalékuk pedig bizonytalan volt a kérdést illetően.Végezetül megkérdeztük a fehérváriakat arról, hogy egyes ifjúsági területekkel mennyire vannak megelégedve helyi szinten. Egy négyfokú skálán kellett értékelniük, az eredményeket százfokú skálára konvertálták át. A kábítószer-ellenes küzdelem 50 pont körüli értéket kapott, ami heterogén megoszlást jelez, azaz a lakosok egyik fele inkább elégedett ezzel a területtel, másik felük pedig nem. A gyermekvállalás ösztönzésével, valamint a fiatalok egészségi állapotával összességében elégedetlenek a válaszadók, az index 50 pont alatti. A fiatalok munkához jutási, szabadidős lehetőségeivel, a politikába való beleszólásokkal, a diákjogok érvényesülésével, valamint a továbbtanulási lehetőségekkel elégedettek a válaszadók, az index ezeknél a területeknél meghaladja az 50 pontot.
A teljes kutatási anyag megtalálható a www.echosurvey.hu oldalon, illetve itt.