A lakosság segítségét kérik
 Készül Székesfehérvár épített örökségének számbavétele. A levéltári, múzeumi és könyvtári kutatásokon kívül nélkülözhetetlen az itt élő lakosság személyes élményeinek megörökítése is. Az Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfia Támogatására felhívást intéz a székesfehérvári lakosokhoz. A részleteket sajtótájékoztatón ismertette Brájer Éva, Székesfehérvár Megyei Jogú Város alpolgármestere, Váczi Márk, az Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfia Támogatására néprajzkutatója, valamint Bartus Tamás, a Fejér Megyei Kormányhivatal Székesfehérvári Járási Hivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Osztály vezetője 2015. április 15-én az Országalmánál.
 
A műemléki topográfia olyan értékmegőrző program, amely elvégzi az épített örökség, a műemléki értékek teljes körű felleltározását. Beletartozik minden olyan épített objektum, amely művelődéstörténetileg vagy építészetileg értékes, említésre méltó, és megtartásra érdemes. Az Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfia Támogatására 2011-ben azzal a céllal jött létre, hogy mindezt a feladatot elvégezze. Az Alapítványon belül létrejött Topográfiai munkacsoport már elkészült Veszprém épített örökségének számbavételével, jelenleg a székesfehérvári munkák zajlanak. Az ehhez szükséges levéltári, múzeumi és könyvtári kutatásokon kívül azonban nélkülözhetetlen az itt élő lakosság személyes élményeinek megörökítése, ezért várják a fiókokban őrzött fényképeket és a régi Székesfehérvárral kapcsolatos emlékeket.
Az Alapítvány Két városrész határán című programsorozata az önkormányzat támogatásával valósul meg. Két program már lezajlott: március 26-án nyitórendezvényként egyfajta virtuális sétán vehettek részt az érdeklődők a Fehérvári Civil Központban, ahol a Várkörút kiépülésének történetét ismerhették meg archív fotók segítségével. Ezt követően április 10-én a mini-projektben érintett épületek egy részét tekinthették meg a Műemléki séta résztvevői, akiket Csutiné Schleer Erzsébet építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök és Farkas Zoltán, a munkacsoport vezetője kalauzolt végig a Várkörút északi szakaszán, érintve az Országzászló teret is.
„Az említett programok sok érdeklődőt vonzottak. Többen történetekkel, saját fotókkal érkeztek egy-egy rendezvényünkre, tehát látszik, mennyire szívükön viselik az itt élők városuk történetét. Gyűjtésünk egész áprilisban zajlik. A hozzánk beérkező fotókról másolatot készítünk, és visszaadjuk tulajdonosuknak, a történeteket pedig rögzítjük, és felhasználjuk a munkánk során. A Várkörutat érintő programsorozataink pedig folytatódnak a következő hetekben: egy, az új városközponttal kapcsolatos szakmai fórumot tartunk holnap, záró rendezvényként pedig egy második várkörúti sétát szervezünk, ezúttal a déli szakaszon április 22-én.”- mondta Váczi Márk néprajzkutató.
Brájer Éva alpolgármester hozzátette:”Nem elég az itt és mostban gondolkodni, tekintettel kell lenni a múltra, és a jövő felé is nagy felelősségünk van. Amit ma teszünk, hatással van a jövőre. Az Alapítvány tevékenysége, az általuk szervezett fórumok nagy segítséget nyújtanak a városvezetésnek, hiszen minden véleményre szükségünk van ahhoz, hogy élhető városunk legyen.”
Bartus Tamás szintén elmondta, hogy az Alapítvány hiánypótló tevékenységet folytat a városban, hiszen a Hatóság nem tud ilyesfajta munkát végezni. Éppen ezért arra buzdítja az állampolgárokat, hogy segítsék az Alapítvány munkáját.
A Topográfiai munkacsoport megtalálható a Fehérvári Civil Központban, a 10-es irodában, e-mailben a topografia@echomail.hu címen érhető el.
 
A programok az Alapítvány a Magyar Műemléki Topográfia Támogatására az „Új Belváros – Várkörút rehabilitációja” KDOP-3.1.1/D1-14-k2-2014-0002 számú pályázat mini-projektjének keretein belül („Az érintett lakosság bevonását, a város-rehabilitációs tevékenységek helyi elfogadását célzó akciók, a helyi kötődést és identitást erősítő akciók szervezése” KDOP-3.1.1./D1-14-PA-01-0001) valósulnak meg.
 
 
nyomtatás